ثبت شرکت - ثبت شرکت مسئولیت محدود-مشاوره ثبت شرکت

یکشنبه 11 شهریور 1397

برگه سهام

نویسنده: zohre zohreh   

برگه سهام در شرکت های سهامی – اعم از سهامی عام و سهامی خاص- از اهمیت به سزایی برخوردار است. برگه سهام، نشان دهنده سهامداران یک شرکت است. هر شخصی که مالک برگه سهام باشد، در واقع سهامدار شرکت شناخته می شود و از کلیه حقوق یک سهامدار برخوردار است.
ثبت آنلاین و فوری شرکت

مندرجات برگه سهام

مطابق ماده ۲۵ لایحه اصلاحی قانون تجارت، اوراق سهام باید متحدالشکل و چاپی و دارای شماره ترتیب بوده و به امضای لااقل دو نفر که به موجب مقررات اساسنامه تعیین می­‌شوند برسد. هم­چنین قانون‌گذار در ماده ۲۶ نکاتی را مقرر داشته که باید در ورقه سهم درج گردد:

    نام شرکت و شماره ثبت آن در دفتر ثبت شرکت­‌ها
       مبلغ سرمایه ثبت شده و مقدار پرداخت شده آن
       تعیین نوع سهم
       مبلغ اسمی سهم و مقدار پرداخت شده آن به حروف و با اعداد
       تعداد سهامی که هر ورقه نماینده آن است

هر شرکت سهامی باید هنگام تأسیس، و یا هنگام ورود سهام‌دار جدید به شرکت، برگه سهام جدید منتشر کند و در اختیار سهام‌داران خود قرار دهد. هم­چنین شرکت باید نام سهام‌داران خود و کلیه نقل و انتقالات سهام را در دفتر سهام (دفتری مخصوص که در مرکز شرکت نگه‌داری می‌شود) ثبت کند. تا زمانی که اوراق سهام صادر نشده است، شرکت باید به صاحبان سهام گواهی‌نامه موقت سهم بدهد. این گواهی‌­نامه در حکم سهم است. اما با این تفاوت که بعد از یک سال و در صورتی که سهام اصلی منتشر نشود، باطل خواهد شد. به علاوه تا وقتی که شرکت به ثبت نرسیده صدور ورقه سهم یا گواهی­‌نامه موقت، ممنوع است. در صورتی که این کار انجام شود و به شخص ثالثی خسارتی وارد شود، امضا کنندگان این اوراق مسئول خواهند بود.

متأسفانه بیشتر شرکت‌ها برگه سهام منتشر نمی‌کنند و این موضوع پس از چند سال و هنگام رشد شرکت، مشکلات عدیده‌ای را برای شرکت و سهام‌داران آن به وجود می‌آورد. به همین دلیل اکیدا توصیه می‌شود هنگام تأسیس شرکت، دفتر سهام تهیه شود و برای سهام‌داران، برگه سهام صادر گردد.

نظرات() 

یکشنبه 11 شهریور 1397

تقسیم اظهارنامه اختراع

نویسنده: zohre zohreh   


در صورتی که درخواست ثبت اخترع مرکب باشد، این حق برای متقاضی وجود دارد که تحت شرایطی آن اظهارنامه را به چند اظهارنامه تقسیم کند
تقسیم اظهارنامه اختراع

در این فرض اولاً: تاریخ هر اظهارنامه تقسیمی همان تاریخ اظهارنامه اولی است. ثانیاً: اظهارنامه های تقسیمی دارای همان حق تقدم مقرر برای اظهارنامه اولیه خواهند بود.

نظرات() 

یکشنبه 4 شهریور 1397

رتبه نیرو ساجات

نویسنده: zohre zohreh   

رتبه نیرو ساجات چیست ؟

 در جواب این سوال که رتبه نیرو ساجات چیست  باید ین پاسخ را داد که :طبق تعریف سازمان برنامه و بودجه و تصویب نامه های هیئت وزیران رشته پیمانکاری نیرو به ترتیب زیر تعریف شده است :


رتبه نیرو ساجات یا رتبه پیمانکاری نیرو:در برگیرنده امور پیمانکاری مربوط به تولید،توزیع و انتقال نیرو اعم از نیروگاه ها شبکه های برق و تاسیسات ،پست های توزیع و الکترونیک عام و خاص و نظایر آن
رشته نیرو دارای دو رشته میاشد که این دو رشته عبارتند از:

    توزیع نیرو
    پست ها و انتقال و توزیع

رتبه نیرو ساجات

در اینجا بار دیگر یارآوری می کنیم که شرکت هایی که درخواست تشخیص صلاحیت خود را به همراه مدارک مورد نیاز به معاونت فنی و عمرانی استانداری ها و یا معاونت راهبردی اعلام می نمایند, پس از طی مدت زمانی مراحل بررسی و تشخیص مجوز خود را دریافت و می توانند در تمام مناقصات پیمانکاری بسته به میزان ظرفیت خالی شرکت خود شرکت نمایند.
دریافت رتبه پیمانکار نیرو یا هر نوع پیمانکاری مدارکی را نیاز دارد که عبارتند از :

    دریافت پوشه مخصوص تشخیص صلاحیت  از انجمن های صنفی پیمانکاران
    تحویل درخواست رتبه مورد تقاضا, مخاطب این نامه که در سربرگ شرکت می باشد باید معاونت فنی عمرانی استانداری محل ثبت شرکت باشد.چنانچه یک شرکت در تهران ثبت شده است نمی تواند در هر شهر دیگری درخواست تشخیص صلاحیت کند. هر شرکت در همان شهری که ثبت شده است می تواند در خصوص تشخیص صلاحیت خود اقدام کند.
    ارائه مدارک شرکت شامل روزنامه تاسیس شرکت, اساسنامه, تقاضانامه و شرکت نامه یا اظهارنامه ثبت شرکت.
    ارائه مدارک شناسایی تمام سهامداران و امضای هیئت مدیره شرکت شامل کپی از شناسنامه و کارت ملی و کارت پایان خدمت.
    ارائه اسناد محل شرکت شامل اجاره نامه یا کپی سند مالکیت
    ارائه کد اقتصادی شرکت
    ارائه مدارک مهندسی شرکت شامل یک نفر مهندس با ۳ سال سابقه بیمه و یک نفر مهندس بدون سابقه که میزان سابقه مهندسین شرکت هرچه بالاتر باشد امتیاز مهندسی شرکت افزایش یافته و در موقعی که شرکت جهت تشخیص صلاحیت پایه ۴و یا بالاتر اقدام میکند نیاز کمتری نسبت به تامین امتیاز پرسنلی یا هیئت مدیره شرکت می باشد.حال در مواردی که درخواست جهت اخذ رتبه ۴ و ۳ و ۲ و ۱ انجام می شود در کنار ۷ مورد مدارک مورد نیاز که گفته شد، ۲ مورد دیگر نیز می بایست قرار گیرد که این موارد شامل:
    ۱- ارائه کپی قراردادها و مفاصاحساب آنها
    ۲-ارائه آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت
    پس از تکمیل مدارک فوق و ارائه آن به معاونت مربوطه حدود ۴۵ روز زمان لازم است تا مراحل بررسی و کارشناسی و صدور صلاحیت به پایان برسد.

 
شرایط اخذ رتبه نیرو ساجات :

جهت اخذ رتبه پیمانکاری یا رتبه نیرو  ساجات باید دو سوم اعضا تشکیل دهنده لیسانس بوده و یک نفر با رشته  و تخصص زمینه به عنوان مثال :برق ،عمران ،الکترونیک،مکانیک، مدیریت پروژه و……..با حداقل ۳سال سابقه کاری موجود باشد وجمعا ۶ سال سابقه برای دو نفر (هر نفر سه سال حداقل)یعنی در این حالت سابقه زیر سه سال به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود .برای عنوان مثال نمی توان یک مهندس با ۸/۲ سال سابقه و یک مهندس با ۲/۳ سال سابقه امتیاز آورهای شرکت را تشکیل دهند یا اینکه ۷ سال جهت یک نفر (لیسانس بعدی بی سابقه می تواند باشد )الزامی است که بعد از بررسی مدارک توسط سازمان صلاحیت شرکت فوق تحت رتبه پیمانکاری نیرو ساجات صادر می شود.

فرایند دریافت رتبه نیرو ساجات :

شرکت هایی که به آنها پیمانکار اطلاق میشود و دسته ی دوم به عنوان شرکت های مهندسین مشاور شناخته میشوند و دسته ی سوم که ترکیب دو دسته فوق می باشد شرکت های مشاوره طرح و ساخت (EPC) می باشند.

شرکتهای پیمانکاری قادر به دریافت رتبه هایی از ۵ تا ۱ و شرکتهای مهندسین مشاور و طرح و ساخت رتبه هایی از ۳ تا ۱ هستند .به منظور رتبه بندی شرکت های پیمانکاری نیروی مهندسی یکی از معیارهای اصلی رتبه بندی محسوب میشود. اما در شرکت های مشاور علاوه بر مهندسین امکانات سخت افزاری و نرم افزاری نیز در نظر گرفته میشوند.

نهایتا در راستای ارتقا رتبه بندی هم لازم بذکر است مبلغ مراودات مالی ۳ سال اخیر شرکت و اظهار نامه های مالیاتی بسیار حائز اهمیت است.

جهت اخذ رتبه نخستین قدم ثبت یک شرکت است برای یک شرکت که فرضا تازه تاسیس شده و هیچ سوابق کاری ندارد حداکثر می‌توان تقاضای رتبه ۵ پیمانکاری و یا سه مشاور داد که این تقاضا میتواند در دو رشته یا یک رشته باشد.

نظرات() 

یکشنبه 4 شهریور 1397

از چه سنی می توان شرکت ثبت کرد ؟

نویسنده: zohre zohreh   

حداقل سن برای ثبت شرکت 18 سال است . توضیح آن که ، در قرارداد شرکت مثل همه عقود و قراردادها باید شرایط عمومی صحت عقود رعایت شود که عبارتند از : اهلیت ،  قصد و رضا ، معین بودن موضوع ، قانونی بودن جهت و هدف
شرکای شرکت باید اهلیت انجام دادن معامله را داشته باشند. اهلیت عبارت از داشتن رشد و عقل است.ملاک رشد از نظر قانون رسیدن به سن هیجده سال و ضابطه عقل عرف و نظر پزشک قانونی است.
البته این نیز قابل ذکر است که در شرکت های سهامی خاص فردیکه به سن قانونی نرسیده می تواند در شرکت حضور یابد و بدون عضویت در هیات مدیره شرکت و فقط به عنوان سهامدار در شرکت عضو باشد.

    عضویت در هیات مدیره

برای عضویت در هیات مدیره شرکت سهامی شخص باید اهلیت داشته باشد و سهام دار شرکت باشد ، علاوه بر این ، نباید مشمول بعضی محرویت ها و ممنوعیت هایی که قانون مقرر کرده است باشد.
لذا ، اعضای هیات مدیره حتماَ می بایست بالاتر از 18 سال داشته باشند.

    چند نکته :

_ قصد طرفین در صورتی موجب تشکیل شرکت می شود که واقعی باشد.همچنین، رضای شریک در تشکیل شرکت باید از نوع رضای معیوب نباشد.لذا،هر گاه شریک در انعقاد قرارداد مرتکب اشتباه شده باشد،قرارداد شرکت باطل خواهد بود. اکراه آنست که شخص را با غشار و تهدید مجبور به عقد شرکت نمایند.اشتباه تصور باطلی است که شخص یا در نوع شرکت یا در موضوع شرکت یا در شخص طرف شرکت داشته باشد.تدلیس عبارت از عملی است که موجب فریب و گمراهی شود.
_ دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط نمی توانند جزء هیئت مدیره، مدیر عامل و یا بازرسین شرکت باشند.

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic