ثبت شرکت - ثبت شرکت مسئولیت محدود-مشاوره ثبت شرکت

سه شنبه 26 شهریور 1398

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

نویسنده: zohre zohreh   


 

قبل از اینکه به بررسی نکاتی چند در رابطه با ثبت شرکت با مسئولیت محدود بپردازیم، خوب است ابتدا شرکت با مسئولیت محدود را تعریف کنیم. این شرکت به شرکتی گفته می‌شود که در آن دو یا چند نفر به قصد انجام فعالیت تجاری، شرکتی را تأسیس می‌کنند و به ثبت می‌رسانند که در آن سهام سرمایه آن‌ها به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی‌شود و فقط به ‌اندازه سرمایه خود در امور مربوط به شرکت سهیم هستند و مسئولیت دارند. همچنین مهم‌ترین نکته در خصوص ثبت این گونه شرکت‌ها این است که باید شرکتی که ثبت می‌شود عبارت با” مسئولیت محدود” در عنوان آن ذکر گردد.

ثبت این نوع شرکت حداقل بین دو نفر صورت می‌گیرد و سرمایه‌ای که با توجه به حداقل مبلغ دریافت حق الثبت و رویه جاری حداقل در حدود یک میلیون ریال است باید برای این کار در نظر گرفته شود.

همچنین باید توجه شود که در اسم شرکت نباید اسم هیچ کدام از شرکا قید نشده باشد و اگر اسم یکی از شرکا قید شده باشد در این صورت آن فرد در قبال اشخاص ثالث حکم یک شریک ضامن را مانند شرکت تضامنی خواهد داشت.

مدارکی که برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز است
دو برگ تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود
دو جلد اساسنامه
دو برگ شرکت نامه
دو نسخه از صورت جلسه مجمع عمومی مؤسسین
فتوکپی از کارت ملی
فتوکپی شناسنامه برابر اصل شده مدیران و شرکاء
دریافت و ارائه مجوز لازم در صورت نیاز

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

– ثبت شرکت، هر نوع شرکتی که باشد (مختلط سهامی، با مسئولیت محدود، سهامی عام، سهامی خاص و…) بر حسب قانون تجارت لازم و ضروری است و همه این شرکت‌ها باید از قوانین و مقررات ثبت شرکت‌ها پیروی کنند.

– متقاضی باید در نظر داشته باشد که کارشناس اداره ثبت تمام مدارک لازم را بررسی کرده و اگر نقصی در مدارک دید و اعلام نمود باید متقاضی به رفع آن اقدام کند.

– وقتی که متقاضی مدارک لازم را تهیه کرد و به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داد. مسئول مربوطه آن را در دفتر ثبت کرده و شماره‌ای را به عنوان شماره ثبت به متقاضی اعلام می‌کند. و سپس در اظهار نامه درج کرده و در زیر دفتر ثبت شخصی را که شرکا معرفی کرده‌اند که می‌تواند از شرکاء یا از وکلای شرکت باشد عبارت ثبت با سند برابر است را درج کرده و امضاء می‌کند. بعد از این مرحله آگهی ثبت شرکت تایپ شده و رئیس اداره ثبت آن را امضاء می‌کند. در اداره ثبت شرکت یک نسخه از مدارک را در قسمت بایگانی حفظ می‌کنند و نسخه دیگر که شامل تقاضانامه، اساسنامه، شرکت نامه و صورت جلسه هیئت مدیره و مجمع عمومی مؤسس است را با مهر اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی مهر کرده و تحویل متقاضی ثبت شرکت می‌دهند.

– از این مرحله به بعد پرونده و مدارکی که مربوط به وی است را به بخش دبیرخانه اداره کل ثبت می‌برد و مسئول مربوطه این پرونده را دریافت کرده در دفتر اندیکاتور آگهی را درج می‌کند. بعد از شماره ثبت دفتر را درج کرده و آگهی تایپ شده را مهر زده و پرونده را نگه می‌دارد و مدارک دیگر را به متقاضی تحویل می‌دهد.

– انتخاب روزنامه‌ای که باید آگهی ثبت شرکت در آن درج شود اختیاری است.

– بعد از این مرحله است که نوبت به درج آگهی در روزنامه کثیرالانتشار می‌رسد و متقاضی نسخه دوم آگهی ثبت را برای این که در روزنامه کثیرالانتشار درج شود به بخش روابط عمومی اداره ثبت شرکت می‌برد. و نسخه اول آگهی را به دفتر روزنامه رسمی تحویل می‌دهد تا آگهی مربوطه در آن روزنامه ثبت شود.

نکته:

برخی از موارد به آگهی ثبت قبل از انتشار آگهی در روزنامه نیاز است در این صورت می‌توانید از آن چند نسخه کپی تهیه کرده و هنگامی که می‌خواهید اصل آگهی را به دفتر روزنامه رسمی تحویل بدهید از دفتر روزنامه بخواهید که کپی‌ها را برای این که دارای اعتبار شود با مهر دفتر روزنامه مهر کند.

– باید توجه داشت که استفاده از نام شرکاء در نام شرکت جایز نیست زیرا در این صورت آن شریک حکم شریک ضامن را خواهد داشت و باید تمام قروض و تعهدات شرکت را شخصاً بپردازد.

– تمامی شرکت‌های تجاری ایرانی بر حسب قانون تجارت و هر شرکت خارجی با توجه به قانون ثبت شرکت‌ها مصوب خرداد ۱۳۱۰ باید شماره ثبت شرکت را در همه استاد و صورت حساب‌ها و نشریات خطی، چاپی و اعلانات خود قید کند. در غیر این صورت محکوم به پرداخت جریمه نقدی خواهد شد.

– وقتی که مراحل ثبت به اتمام رسید حداقل یک هفته فرصت است که دفاتر قانونی مانند دفتر کل و روزنامه و را تهیه کنیم و آن‌ها را در اداره ثبت شرکت‌ پلمپ نماییم.

نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic