نوشته شده توسط : ali
پسرها در ویژگی‌های شخصیتی‌شان مثل قاطعیت، انتخاب شغل و ... پدرشان را الگو قرار می‌دهند...




سال‌هاست که بحران‌های اقتصادی در ایران و جهان و عدم ثبات اقتصادی در گوشه‌وکنار دنیا و از جمله در جامعه خودمان، باعث شده بسیاری از مردان به یک شغل اکتفا نکنند یا مجبور شوند ساعات بیشتری اضافه کاری کنند تا بتوانند از پس مخارج خانواده برآیند.
 
چنین شرایط اقتصادی‌ای علاوه بر پدران، مادران را نیز جزو نان‌آوران خانواده قرار داده و باعث شده بسیاری از همسران همپای یکدیگر کار کنند تا بتوانند زندگی خوبی برای خود و فرزندانشان فراهم کنند.
 
این قضیه تبعات زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها این است که نقش پدر در خانواده کمرنگ می‌شود و نمی‌تواند نقش فعالی در تربیت فرزندان داشته باشد.
 
البته برخی پدران نیز با وجود اینکه وضعیت شغلی‌شان مناسب‌تر است و وقت آزاد بیشتری دارند، باز هم تصور می‌کنند تربیت بچه‌ها برعهده مادر است و نقش فعالی در تربیت بچه‌ها ایفا نمی‌کنند. آنچه در ادامه این یادداشت به آن اشاره خواهم کرد، نکته‌های مهمی در خصوص اهمیت نقش پدران در امر خطیر فرزندپروری است:
 
 
  نقش پدران در فرزندپروری
1. در قدیم پدرها بسیار مقتدر بودند و رابطه عاطفی با فرزندانشان برقرار نمی‌کردند و نقششان در خانه نان‌آور خانواده بود، اما این تصویر قدیمی از پدرها با تغییراتی که در فضای فرهنگی جامعه ایجاد شده، دیگر پذیرفته‌شده نیست زیرا در‌حال‌حاضر مادران نیز نان‌آور خانواده هستند و نقش عاطفی پدر با فرزندش می‌تواند در موفقیت‌های او در عرصه‌های مختلف بسیار موثر باشد.
 
در یک تحقیق بین‌المللی ثابت شده توانایی تغییر در محیط‌های سخت در کودکانی که رابطه خوبی با پدرانشان داشتند، بیشتر ایجاد شده است. در حقیقت، پدر نسبت به مادر بیشتر می‌تواند توانایی انطباق با شرایط دشوار را به بچه‌ها یاد بدهد و ویژگی‌های مردانه همیشه باید از سوی پدران به بچه‌ها آموزش داده شود...
 


 
دخترانی که در خانه مورد حمایت عاطفی پدر واقع شده‌اند در ارتباط با جنس مخالف، احساسی نمی‌شوند
 
 
2. کودکانی که پدر ندارند، اعتماد به‌نفسشان بالا نیست و حمایت و تکیه‌گاهی برای رشد شخصیتشان ندارند، اما در مقابل کودکانی که پدرشان حضور موثری دارد، انگار دارای یک الگوی مقتدر هستند و ابراز وجود در بچه‌هایی که نقش پدرشان پررنگ است، بیشتر از سایر بچه‌هاست.
 
3. پسرها در ویژگی‌های شخصیتی‌شان مثل قاطعیت، هدف‌گذاری برای زندگی، انتخاب شغل و مهارت دوستی، پدرشان را الگو قرار می‌دهند. در مقابل دخترها بیشتر به حمایت عاطفی پدر نیاز دارند و نوع روابط دخترها با پدرشان در ارتباط با جنس مخالف و در آینده در ارتباط با همسر، خودش را نشان می‌دهد.
 
در حقیقت، دخترانی که در خانه مورد حمایت عاطفی پدر واقع شده‌اند در ارتباط با جنس مخالف دچار تصمیم‌های لحظه‌ای و احساسی نمی‌شوند که علت آن هم این است که از نظر عاطفی اقناع شده‌اند.
 
 
4. پدر واقعی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ جواب این سوال بسیاری از دغدغه‌های پدرانه را برطرف می‌کند. پدر واقعی نه سلطه‌گر است و نه زورگو. بسیاری از پدران وقتی در خانه حضور دارند مدام به بچه‌ها زور می‌گویند یا آنها را سرزنش و شخصیتشان را تخریب می‌کنند.
 
باید بدانیم پدر نباید زورگو و مستبد باشد، بلکه بسیار اهمیت دارد که قاطع باشد و مهم‌تر اینکه مهارت‌های فرزندپروری را بلد باشد تا بتواند به فرزندانش کمک کند.
 
5. «چون از تو بزرگ‌ترم، پس باید به حرفم گوش کنی.»، «چون من پدر تو هستم، پس هر چی می‌گم درست است.» این جملات یک پیام مشخص را القا می‌کند؛ برقراری رابطه و تربیت بچه‌ها از بالا به پایین. چنین رفتاری باعث می‌شود بچه‌ها از والدینشان فاصله بگیرند و دیگر نمی‌توانند با آنها ارتباط موثری داشته باشند.
 
در واقع، باید برای آموزش به بچه‌ها خود را هم‌سطح آنها در نظر گرفت. اگر مشکلی ایجاد شده باید با فضای مشارکتی و همدلانه بین والدین و بچه‌ها، راه‌حل درست را پیدا کرد. به‌طور مثال فرض کنید دختر شما در مدرسه دچار مشکل شده، راه‌حل درست این است که بگویید: «موضوع چیه؟ چی کار کردی که بچه‌ها با تو دوست نمی‌شن؟ تو دلت می‌خواد چه اتفاقی بیفته؟ به نظرت کارت درست بود؟ قبلا که یک دوست خوب داشتی چی کار می‌کردی؟ به نظرت چی کار می‌شه کرد؟» اگر راه‌حلی نداشت می‌توانید به او بگویید: «می‌توانی این راه را انتخاب کنی.»
 


 
پدر نباید زورگو و مستبد باشد، بلکه بسیار اهمیت دارد که قاطع باشد
 
 
6. شاید بگویید با شرایط سخت کاری و مشکلات اقتصادی چطور می‌توان ‌روابط موثری با بچه‌ها برقرار کرد؟ کار سختی نیست، فقط کافی است پدر همدلی باشید؛ یعنی در همان زمان کوتاهی که در منزل هستید برای کودکتان وقت بگذارید و با او بازی و اوقاتی را خلق کنید که او دوست دارد. اگر خیلی خسته هستید به فرزندتان بگویید: «بیا کنارم بشین با هم فیلم ببینیم یا اینکه دوست دارم کنارم بشینی.» حتی وقتی می‌خواهید میوه بخورید، بگویید: «بیا باهم میوه بخوریم یا دوست دارم با تو برم خرید کنم یا قدم بزنم.» بیان این جملات به بچه‌ها در عین حال که اطمینان خاطر به آنها می‌دهد، خستگی شما را هم کم می‌کند.
 
7. معمولا زمانی که همسران آگاهانه تصمیم می‌گیرند بچه‌دار شوند، بعد از به دنیا آمدن بچه برای بسیاری از اتفاقات زندگی برنامه‌ریزی می‌کنند و عاشقانه او را دوست دارند، اما اگر عکس این قضیه اتفاق بیفتد و زن و شوهری ناخواسته بچه‌دار شوند یا اینکه آگاهی‌شان نسبت به مهارت‌های فرزندپروری پایین باشد، ممکن است رفتارشان تفاوت کند و این اتفاق بسیار بد خواهد بود.
 
گاهی برخی والدین به روان‌شناس مراجعه و ادعا می‌کنند فرزندشان را دوست ندارند و زمانی که علت را می‌پرسیم می‌گویند: «فکر می‌کردیم باید بچه‌دار شویم وگرنه علاقه‌ای به بزرگ کردن بچه نداشتیم.» در حالی که پدر یا مادری که فرزندش را دوست داشته باشد در اوج خستگی هم وقتی فرزندش را می‌بیند، تمام خستگی‌هایش از بین می‌رود، بنابراین والدین باید با آگاهی کامل و با برنامه‌ریزی صاحب فرزند شوند.
 
8. زمانی که پدر نقش موثری در خانه ایفا نمی‌کند، تمام مسوولیت‌های بچه‌ها برعهده مادر خانواده می‌افتد و مادر همیشه احساس افسردگی، خستگی و عصبی بودن دارد و تصور می‌کند در خانه مظلوم واقع شده است. همین مساله باعث می‌شود مادر نیز نتواند وظایف مادری خود را به خوبی انجام دهد و روابط موثری با بچه‌ها نخواهد داشت، بنابراین پدر‌ها حتما باید 3-2 ساعت در روز کنار بچه‌ها باشند تا مادر نیز بتواند برای خودش وقت بگذارد و به کارهای موردعلاقه‌اش بپردازد. در غیر این صورت مادر همیشه خسته است و از نظر روانی و جسمی توان لازم را برای نقش موثر مادری و فرزندی نخواهد داشت.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1720
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 10 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
بسياري از خانم‌ها بهترين فرصت براي انجام بعضي تغييرات در زمينه زيبايي ظاهري خود را در روزهاي نزديك عيد نوروز مي‌دانند تا براي ديد و بازديدهاي عيد چهره جديد و متفاوتي داشته باشند
بسياري از خانم‌ها بهترين فرصت براي انجام بعضي تغييرات در زمينه زيبايي ظاهري خود را در روزهاي نزديك عيد نوروز مي‌دانند تا براي ديد و بازديدهاي عيد چهره جديد و متفاوتي داشته باشند، خيلي از اين تغييرات، اثر مثبتي دارد و باعث جذاب شدن فرد مي‌شود، اما يك سري تغييرات هستند كه در روزهاي پاياني سال انجام آنها با ريسك همراه است، مخصوصا فعاليت‌هايي كه براي اولين بار انجام مي‌شوند يا دوره زماني خاصي را براي تثبيت آن روي چهره نياز دارند.
 
فعاليت‌هايي مثل دكلره كردن كل موها، تتوي ابرو، بوتاكس و. . . آن هم براي اولين بار ازجمله كارهاي زيبايي هستند كه در اين روزها انجام آنها بر اساس راهنمایی راضیه بناییان کارشناس آرایشگری به شما توصيه نمي‌شود. پس با ما همراه باشيد.
 
تتوي ابرو
 
اگر قصد انجام تتوي ابرو داريد و تا به حال اين كار را انجام نداده‌ايد، متخصصان زيبايي به شما توصيه مي‌كنند كه براي اولين بار نزديك سال نو اين كار را انجام ندهيد. تتو جداي از التهابي كه براي پوست ايجاد مي‌كند، ممكن است براي اولين بار به شكل و رنگ دلخواه شما درنیاید و به ترميم نياز داشته باشد. انجام تتو توسط يك فرد مجرب با مواد شيميايي نسبتا بي‌خطر و در شرايط استريل و ابزارهاي يك بار مصرف هم مي‌تواند با عارضه همراه شود.
 



 
واكنش‌هاي آلرژيك فوري يا تاخيري، ريزش موي ابرو، ايجاد توده در اثر التهاب، آوردن گوشت اضافه و عفونت موضعي بخشي از عوارض انجام تتو است. ضمن آنكه بخشي ديگر از عوارض هم مربوط به تحريك سيستم ايمني بدن و بروز عوارض آلرژي مانند كهير، حساسيت‌هاي پوستي و حساسيت به نور خورشيد مي‌شود. اختلال‌هاي التهابي پوست ناشي از تتو ممكن است از دو روز تا يك ماه بعد از انجام آن ادامه داشته باشد.
 
دكلره كردن موها
 
دكلره كردن موها از آن دسته فعاليت‌هاي زيبايي است كه تغيير زيادي در چهره فرد ايجاد مي‌كند. وقتي مو را دكلره مي‌كنيد، مو دچار آسيب شيميايي مي‌شود، زيرا بافت طبيعي آن از بين مي‌رود و مو خشك و آسيب ديده مي‌شود. از طرف ديگر مويي كه در معرض مواد دكلره نامناسب قرار گرفته باشد به‌اصطلاح آرايشگرها مي‌سوزد و وقتي مو اين حالت را پيدا مي‌كند ديگر كاملا از بين رفته است و با هيچ روشي دوباره زنده نخواهد شد.
 
كساني كه سابقه اگزما، آسم و ساير آلرژي‌ها را دارند هنگام كار با دكلره بايد بيشتر حواس‌شان را جمع كنند زيرا مواد دكلره بسيار قوي است و مي‌تواند تمام اين عوارض را فعال و تشديد كند.
 
هنگام استفاده از مواد اكسيدان اگر غلظت موادي كه روي سر گذاشته مي‌شود بيش از ‌اندازه باشد، اين مواد باعث ايجاد سوختگي پوست كف سر مي‌شوند، زيرا به سرعت با پروتئين‌هاي پوست و مو تركيب مي‌شوند و مي‌توانند حالت سوختگي روي پوست به وجود بياورند.
 



 
اگر كسي دچار چنين سوختگي شود، بايد بلافاصله به متخصص پوست و مو مراجعه كند تا پزشك، درمان سوختگي شيميايي انجام دهد. ضمن آنكه وقتي براي اولين بار موي خود را دكلره مي‌كنيد، به دليل تغيير زيادي كه در چهره شما ايجاد مي‌شود، ممكن است در وهله اول اصلا از ظاهر جديد خوش‌تان نيايد و توي ذوق‌تان بخورد. پس بهتر است زمان كافي براي عادت كردن به چهره جديد خود داشته باشيد و اينگونه تغييرات را به زمان بهتري كه ديد و بازديدها كمتر است موكول كنيد.
 
لايه‌برداري پوست
 
معمولا پزشكان متخصص پوست و مو براي شفاف كردن پوست يا براي درمان جوش و لك يا چروك صورت كرم‌ها يا محلول‌هاي لايه‌بردار تجويز مي‌كنند. مشكل اصلي موقعي است كه اولا مصرف‌كننده غیر متخصص نحوه مصرف و مقدار مصرف يا محصولات را نداند، دوما پوست مصرف‌كننده حساس باشد و اين تركيبات با پوست فرد مصرف‌كننده اصلا سازگار نباشد.
 
در اينصورت ممكن است شخص دچار قرمزي، خارش يا خشكي شديد در بعضي نقاط يا حتي تمام پوست صورت شود و اين مشكل بسيار هم شايع است.  كسي كه براي اولين بار اين محصولات را استفاده مي‌كند حتما بايد ابتدا مقداري از آن را روي پوست خود تست كند. مثلا ابتدا تا سه شب در قسمتي از پوست صورت به مقدار كم بمالد، اگر بعد از سه روز دچار التهاب يا تحريك پوست نشد معلوم مي‌شود كه پوستش حساس نيست و به تركيب تجويزشده سازگار است و مي‌تواند از آن استفاده كند.
 
داروهاي پوستي اصولا تا چند هفته اول پوست را ملتهب و تحريك‌پذير مي‌كنند و در كوتاه‌مدت اثر خود را به خوبي نشان نمي‌دهند.
 



 
فر مدت‌دار مو
 
يكي از مهم‌ترين ابزارهاي تغيير در خانم‌ها، مو است كه ايجاد تغيير در آن چه از نظر اندازه، مدل يا رنگ، چهره جديدي براي فرد به وجود مي‌آورد. يكي از اين تغييرات، فر كردن مو است كه اين روزها به صورت دائمي و مدت‌دار رواج پيدا كرده است. مهم‌ترين قدم قبل از فر كردن مو‌ها اين است كه بدانيد دقيقا مي‌خواهيد چه كار كنيد؛ با چه موادي، با چه تكنيكي و پيش كدام متخصص؟ بين مواد‌ي كه براي زيبا‌تر شدن مو استفاده مي‌شود، فر جزء قوي‌ترين مواد است بنابراين مو پس از مصرف مواد فر، بيشتر نياز به مراقبت و رسيدگي دارد،
 
بنابراين اگر اهل رسيدگي به موهاي‌تان نيستيد در مورد اين موضوع جدي‌تر فكر كنيد، در غير اين صورت بعد از مدتي نمي‌دانيد با موهاي وزشده‌تان چه كنيد. نكته اصلي در اينجا اين است كه اگر براي اولين بار قصد فر كردن مو در آرايشگاه و به صورت مدت‌دار را داريد، توصيه متخصصان زيبايي اين است كه در اين روزها دست نگه داريد. احتمال اينكه مو به شكل دلخواه فر نشود يا بسوزد و وز شود يا حتي به چهره شما نيايد، وجود دارد پس حالا كه به فكر فر كردن مو افتاده‌ايد از فر موقت و ابزارهايي مثل بيگودي و بابليس كمك بگيريد و اگر احساس كرديد به فرم چهره‌تان مي‌آيد، بعد در مورد فر مدت‌دار تصميم‌گيري كنيد.
 
بوتاكس براي اولين بار
 
اگر تا به حال بوتاكس نكرده‌ايد و براي اولين بار است كه مي‌خواهيد اين كار را انجام دهيد، به شما پيشنهاد مي‌كنيم دست نگه داريد. يكي ديگر از فعاليت‌هايي كه در روزهاي نزديك به سال نو انجام آن با ريسك همراه است، انجام بوتاكس است. بوتاكس روشي غير جراحي براي رفع چين و چروك صورت و گردن است. با استفاده از اثر بوتاكس و شل شدن عضلات، خطوط ناشي از افزايش فعاليت عضله از بين مي‌رود و طرح صورت و گردن تغيير يافته و چروك ناشي از انقباض عضلات صاف مي‌شود.
 


 
اثرات بوتاكس در عرض يك تا دو روز قابل مشاهده است و در عرض چند هفته كامل مي‌شود و سه تا چهار ماه باقي مي‌ماند و ممكن است ۶ ماه يا بيشتر هم باقي بماند. بوتاكس اقدام مناسبي براي زيبايي محسوب مي‌شود، اما فراموش نكنيد كسي كه براي اولين بار بوتاكس مي‌كند، علاوه بر عوارض احتمالي، به علت عادت نداشتن به اين تغيير در چهره خود، ممكن است در روزهاي اول حس خوبي به اين كار نداشته باشد.  واكنش‌هاي آلرژيك، كبودي موضعي گذرا، خشكي چشم، دو بيني و افتادگي صورت و لبخند نامتقارن از عوارض نادر و گذراي بوتاكس است. در كشور ما بيشترين عوارض ناشي از تزريق بوتاكس شامل استفاده از مواد ارزان و غيرمجاز و تزريق توسط افراد غيرمجاز، غيرمتخصص و آموزش نديده در آرايشگاه‌ها و سالن‌هاي زيبايي است.
 
برجسته‌سازي لب
 
حتما خودتان مي‌دانيد كه لب يكي از عضوهاي حساس و پرعصب صورت است كه هرگونه عمل حجم‌دهي در آن با درد، ورم و احتمالا عوارض همراه است. چند سالي است كه تزريقات زيبايي لب در ايران طرفدار پيدا كرده كه در اين بين استفاده از چربي و ژل‌هاي موقت از همه رايج‌تر است. مانند هر نوع تزريق ديگري در ناحيه صورت بايد احتمال عوارض آلرژيك، عفونت، جابه‌جايي ژل، درد هنگام تزريق و پس از آن، تورم و احتمال كبودي لب‌ها و حتي احتمال نتايج نامطلوب مانند عدم قرينگي (تزريق با حجم نامتناسب) در نظر گرفته شود.
 


 
تجربه پزشك و تكنيك تزريق درست همراه با مشاوره باليني قبل از تزريق سبب مي‌شود كه نتايج باليني به خواست‌هاي فرد نزديك شود، هرچند تامين ذهنيت افراد به‌طور كامل اكثرا امكان‌پذير نيست.
مطالب مرتبط
 
 
 


:: بازدید از این مطلب : 1691
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 10 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
در تعطیلات نوروز که بیشتر همراه خانواده‌ها هستیم، فرصت خوبی است تا با کمی رسیدگی آراسته‌تر باشیم. آراستگی هم اصول خودش را دارد، ما در این مطلب به شما می‌گوییم که چگونه ناخن بکارید تا گرفتار قارچ نشوید و چگونه باید رنگ مو انتخاب کنید.
اگر هنگام اصلاح نگران جوش زدن هستید، این مطلب را از دست ندهید.
 
به اندازه کرم‌پودر بزنید
 
استفاده غيرصحيح از اين نوع پوشاننده‌ها به جاي اين‌كه چنين اشكالاتي را بپوشاند آن‌ها را بيشتر برجسته كرده و توجه‌ها را بيشتر جلب مي‌كند. استفاده بيش‌ازحد از كرم‌پودرها و پوشاننده‌ها هيچ‌ كجا خوب نيست به‌خصوص براي پوشاندن چروك‌ها چون قراردادن يك لايه ضخيم روي آن‌ها،‌ پوست صورت را مصنوعي مي‌كند و چهره را پيرتر نشان مي‌دهد.  
 



 
اگر مي‌خواهيد ظاهر پوست‌تان را صاف و يكدست كنيد به جاي پودر از يك كرم‌پودر مايع سبك استفاده كنيد، بهتر است از كرم‌پودرهايي استفاده كنيد كه به سرعت جذب پوست مي‌شوند.  نكته ديگر اين‌كه كرم‌پودرهاي حاوي مرطوب‌كننده نسبت به انواع ديگر و پودرها بهتر روي پوست مي‌خوابند؛ به اندازه يك سكه كوچك كرم‌پودر در كف دست‌تان بگذاريد، بعد همانند مرطوب‌كننده با نوك انگشتان به‌صورت بماليد.
 
رنگ‌هاي تيره كوچك‌كننده‌اند
 
با بالارفتن سن لب‌ها به‌طور طبيعي حجم خود را از دست مي‌دهند و مسلما هيچ خانمي هم دوست ندارد لب‌هايش كوچك‌تر بشود، علاوه بر اين رنگ‌هاي تيره، سفيدي دندان‌ها را نيز كمتر نشان مي‌دهند. اگر مي‌خواهيد چهره‌تان شاداب‌تر به‌نظر برسد براي لب‌ها به‌دنبال رنگ‌هاي زنده باشيد.
 
بدون برس کانسیلر نزنید
 
كانسيلرها بهترين دوست براي پوشاندن لك‌ها و تيرگي‌هاي پوستي هستند اما زماني مشكل ايجاد مي‌شود كه از كانسيلرهاي مخصوص پوشاندن لك‌ها براي كاربردهاي ديگر استفاده كنيد مثلا حلقه‌هاي سياه دور چشم را با آن‌ها بپوشانيد چون معمولا كانسيلرهاي مخصوص پوشاندن لك‌ها بسيار غليظ هستند چون در غير اين صورت لك‌ها و جوش‌ها به‌خوبي پنهان نمي‌شوند اما اين ماده براي پوست نازك زير چشم بيش‌از‌اندازه غليظ است؛ با برس كانسيلر زير چشم نقطه‌هايي بگذاريد و بعد با انگشت آن را پخش كنيد تا صورت حالتي طبيعي بگيرد و اثر خستگي از روي صورت‌تان پاك شود.
 
هر ریملی را انتخاب نکنید
 
استفاده از ريمل‌هاي ضدآب براي خيلي‌ها وسوسه كننده ‌است چون كمتر مي‌ريزند در نتيجه زير چشم سياه نمي‌شود ولي بايد بدانيد اين ريمل‌ها به‌دليل اين‌كه فرمول قوي‌تري دارند مي‌توانند مژه‌ها را خشك كنند و به‌دليل همين خشك شدن وقتي سن بالا مي‌رود مژه‌‌ها نازك و شكننده مي‌شوند. اما چاره چيست؟ اگر مي‌خواهيد مژ‌ه‌هاي‌تان پرتر و زيباتر به‌نظر برسد، اول از همه روي محل رويش مژه‌ها را مدادي قهوه‌اي بكشيد تا مژه‌هاي‌تان ضخيم‌تر و پرتر جلوه كنند در قدم بعدي با يك ريمل سبك و ملايم و نه ضدآب مژ‌ه‌هاي‌تان را حالت دهيد.
 
اگر پلك‌افتاده داريد چه كنيد؟
 
پيشنهاد مي‌كنيم استفاده از سايه‌هاي براق با رنگ سرد را كنار بگذاريد به‌خصوص وقتي سن بالا مي‌رود و به 40 سالگی نزديك مي‌شود هرچقدر پلك‌ها مات‌تر باشند، چهره زيبايي بيشتري دارد، چون وقتي از سايه‌اي براق استفاده كنيد چروك‌هاي ريز خودشان را بيشتر نشان مي‌دهند.
 



 
بيشتر رنگ‌هايي چون بنفش،  رنگ هلويي ملايم، خاكستري و... براي بيشتر افراد مناسب است اما اگر به خاطر مناسبت خاصي دوست داريد به‌صورت و چشم‌هاي‌تان جلوه بيشتري دهيد، مي‌توانيد از يك خط‌چشم براق استفاده كنيد. اگر دچار افتادگي پلك شده‌ايد و دوست داريد چشم‌هاي‌تان بازتر و زيباتر به‌نظر برسد به هيچ‌وجه زير مژه‌ها خط چشم پررنگ نكشيد و تنها به خط باريكي بالاي چشم و به سمت گوشه بيروني چشم‌ها بكشيد.
 
درخشندگي صورت را نگيريد
 
بايد بدانيد تفاوت ناچيزي بين يك صورت درخشان و يك صورت چرب وجود دارد اما بسياري مرز بين اين 2 را به‌خوبي نمي‌شناسند. بزرگ‌ترين اشتباه بسياري از خانم‌ها اين است كه آنقدر كه حواس‌شان هست كه صورت‌شان برق نيفتد فراموش مي‌كنند كه به‌صورت كمي درخشش طبيعي هم بدهند و در نتيجه پوست‌شان را كدر مي‌كند؛ وقتي از پودر زيادي استفاده كنيد، پودر تمام حجم صورت را از بين مي‌برد اما اگر كمي به‌صورت درخشندگي بدهيد، چهره بسيار با طراوت‌تر به‌نظر خواهد رسيد.
 
براي اين‌كه چربي پوست را كم كنيد ولي درخشندگي آن را حفظ كنيد از يك پودر بسيار سبك و داراي جاذب‌هاي چربي چون ميكا يا سيليكا استفاده كنيد. براي پودر بهتر است به جاي برس بزرگ از برسي كوچك استفاده كنيد تا بتوان پودر را بهتر روي صورت پخش كرد.
 
 روي ناخن ناسالم، ناخن نكاريد
 
اين روزها خانم‌هاي زيادي سراغ كاشت ناخن مي‌روند اما نگهداري ناخن‌هاي كاشته‌شده خود، اصولي دارد كه در صورت رعايت نكردن، ناخن‌ها دچار قارچ مي‌شوند اما دلايلي كه ممكن است موجب قارچ ناخن‌ها شوند: ناخن از قبل از كاشت سالم نبوده و دچار جراحتي است، وقتي روي چنين ناخن ناسالمي كاشت انجام شود، احتمال مبتلاشدن به قارچ افزايش مي‌يابد.
 



 
هنگام كاشت يا ترميم از مواد ضدقارچ استفاده نشده‌ است.  ناخن كاشته‌شده دچار شكستگي، ترك يا ضربه سختي‌شده ولي فرد دير براي ترميم به آرايشگاه مراجعه مي‌كند و در نتيجه آب زير ناخن شكسته شده نفوذ مي‌كند و ناخن دچار قارچ مي‌شود.  آرايشگر وسايل خود را استريل نكرده‌ است.
 
 مژه‌هاي كاشته‌شده را خودتان نكنيد
 
اين روزها خانم‌هايي هستند كه سراغ كاشت و اكستنشن مژه‌ها مي‌روند، اگر شما هم جزو اين دسته هستيد به نكاتي بايد توجه كنيد: اول اين‌كه هنگام كاشت از يك‌بار مصرف بودن مژه‌ها اطمينان پيدا كنيد و دوم اين‌كه حواس‌تان باشد چسب كاشت با پوست يا انتهاي مژه تماس پيدا نكند چون بسيار قوي است و مي‌تواند چشم را دچار التهاب و حساسيت پوستي ‌كند. سوم اين‌كه به هيچ‌وجه خودتان اقدام به كندن مژه‌ها نكنيد، زيرا به همراه آن‌ها مژه‌هاي خودتان هم كنده خواهند شد، بايد حتما به آرايشگاه مراجعه كرده تا براي كندن آن‌ها از مواد ريموور مخصوص همان چسب استفاده كند.
 
نسبت به موهای سفید بی‌تفاوت نباشید
 
اگر موهاي‌تان خيلي سفيد است رنگ را با كمي اكسيدان آغشته كرده و به مدت تقريبا 10 دقيقه صبر كنيد تا موهاي‌تان تحريك شده و بتوانند بهتر رنگ مو را به خود جذب كنند اما اگر سفيدي موهاي‌تان كم است نيازي به اين‌كار نيست.  بهترين رنگ براي شما مخلوط 2 رنگ شماره 4 و 5 از گروه N يا مخلوط 3 و 4 از گروه M است كه هر دوي اين رنگ‌ها بهتر است با اكسيدان 9درصد مخلوط شود. همچنين توصيه مي‌شود براي موهاي طبيعي از رنگ مشكي استفاده نشود. در اين صورت در انتخاب رنگ بعدي و مش و لايت دچار محدوديت شديد مي‌شويد. از تكرار رنگ‌هايي كه تناژ قرمز و شرابي دارند پرهيز كنيد تكرار اين رنگ‌ها از بين‌بردن آن‌ها را مشكل مي‌كند.
 
 برای اکستنشن سراغ طبیعی‌ها بروید
 
اگر مي‌خواهيد موهاي‌تان را براي عيد اكستنشن كنيد از آرايشگرتان بخواهيد براي‌تان از موهاي طبيعي استفاده كند نه موهاي مصنوعي چون موهاي طبيعي علاوه بر اين‌كه قابليت رنگ، فر يا صاف‌شدن دارند، ماندگاري بسيار بيشتري نسبت به موهاي مصنوعي دارند. براي قراردادن اكستنشن روي موها 3 روش وجود دارد؛ دوخت، رينگ و چسب(كراتين) اما شما از آرايشگرتان بخواهيد از روش رينگ استفاده كند، روش دوخت به موها فشار زيادي وارد مي‌كند و در دراز مدت باعث سردرد مي‌شود و روش چسب به دليل اين‌كه بايد هر 2 يا 3 ماه ترميم شود ريزش موها را زياد مي‌كند.
 



 
 از برس‌های بزرگ استفاده کنید
 
در براشينگ با استفاده از برس‌هاي گرد مي‌توان مدل‌هاي متنوعي در موها ايجاد كرد. معمولا 3روش پايه براي براشينگ وجود دارد:
 
الف) براشينگ با برس بزرگ براي لخت‌كردن مو
 
ب) براشينگ با برس متوسط براي حالت دادن به مو (به سمت داخل يا خارج)
 
ج) براشينگ با برس كوچك براي برس پيچ‌كردن مو
 
اما طرز كار: قبل از براشينگ با توجه به جنس مو از ژل يا حالت‌دهنده مناسب استفاده كنيد، بعد موها را با توجه به فرم دلخواه تقسيم‌بندي كنيد و از موهاي رديف پايين قسمت پشت سر، سشوار كشيدن را شروع كنيد و پس از تمام‌شدن كار از اسپري‌هاي ثابت‌كننده استفاده كنيد.
 
 هنگام آب‌كشيدن موها، آب را سرد كنيد
 
  هميشه شامپو را قبل از مصرف با مقداري آب مخلوط كنيد چون شامپوي غليظ پس از خشك‌شدن در مو حالت الكتريسيته ايجاد مي‌كند. همچنين از آن‌جا كه بيشتر شامپوهاي تجاري حالت قليايي(PH بالا) دارند، حواس‌تان باشد موها را به دقت آبكشي كنيد، چون باقي‌مانده شامپو مي‌تواند درنهايت باعث موخوره شود، هنگام آب‌كشيدن هم به تدريج آب را سرد كنيد تا منافذ پوست‌سر، بسته شوند و بعد از آن موها را با حوله كاملا خشك كنيد، با رعايت اين نكات مي‌توانيد مطمئن باشيد موهاي‌تان سالم مي‌ماند در نتيجه به خوبي حالت خواهد گرفت.
 



 
جوش‌های سرسیاه
 
وكس نوعي برداشتن مو از صورت است كه درد كمتري نسبت به اصلاح با بند دارد و علاوه بر اين‌ها دانه‌هاي سرسياه روي بيني را نيز از بين مي‌برد و با اين روش موها ديرتر از بند شروع به رويش مي‌كند و تا حدي هم نرم‌تر و كركي مانند مي‌شوند. بهتر است در خانه صورت‌تان را وكس نكنيد چون ممكن است پوست را بسوزانيد و روي پوست تاول ايجاد كنيد، همچنين اگر وكس را بد از روي پوست بلند كنيد كبودي ايجاد مي‌شود. بعد از وكس نيز بهتر است از لوسيون ضد التهاب و ضدجوش استفاده كنيد.
 
مراقب جوش‌های زیرپوستی باشید
 
شايد بتوان گفت خانمي نيست كه قبل از عيد صورتش را اصلاح نكند اما خيلي از آن‌ها مدام نگران جوش‌هاي بعد از بند هستند و غالبا هم گرفتارش مي‌شوند. توصيه مي‌كنيم هنگام اصلاح صورت از پاكيزه‌بودن نخ اصلاح و پيش‌بند مطمئن شويد و همچنين براي پيشگيري از جوش صورت از آرايشگر بخواهيد نخ را آغشته به الكل كند و بعد از آن استفاده كند و بعد از اصلاح هم براي جلوگيري از التهاب و جوش از پماد بتامتازون يا ژل‌هاي ضدجوش استفاده كنيد، البته افرادي‌كه پوست‌هاي چرب دارند، مي‌توانند از آب‌خيار هم استفاده كنند تا حرارت و التهاب از پوست‌شان گرفته شود.
 
ابروهای خالی را دریابید
 
پيشنهاد مي‌كنيم از برداشتن بيش‌ازاندازه ابروها جدا خودداري كنيد به‌خصوص وقتي سن بالا مي‌رود. زياد برداشتن ابروها به مرور باعث كم‌شدن و حتي از بين رفتن كامل ابروها مي‌شود تا جايي كه هيچ‌وقت دوباره رشد نخواهند كرد. در اين مواقع تنها راه، استفاده از مداد يا سايه ابروست تا بتوانيد خالي بودن ابروها را بپوشانيد. براي اين كار كافي است از قسمت داخلي ابروها شروع كرده، بعد به سمت بيرون ابروها حركت كنيد. بهتر است براي اين كار از يك مداد نوك‌تيز يا برسي زاويه‌دار استفاده كنيد؛ بايد اول روي ابرو با مداد به‌صورت نقطه‌نقطه بگذاريد و بعد رنگ را پخش كنيد.
 



 
قبل از آرایش این نکات را خوب یاد بگیرید
 
 قبل از کرم‌پودر، مرطوب کننده بزنید
 
اگر مي‌خواهيد كرم‌پودر بزنيد، اول صورت‌تان را مرطوب كنيد و كمي صبر كنيد تا كرم‌تان جذب شود اين‌كار باعث مي‌شود كه كرم پودر در سطح پوست بماند. بعد پنكك را با حركات دايره‌اي روي صورت بماليد  تا رنگ‌ پوست يكنواخت شود، پس از اتمام كار با يك‌دستمال نمناك روي صورت‌تان بزنيد تا اضافه‌هاي پنكك برداشته شود، بهتر است هنگام كرم پودر زدن، دهان‌تان را باز كنيد تا قسمت گردن بهتر آرايش شود و خطي باقي نماند.
 
 از رنگ‌های مات استفاده کنید
 
چگونگي سايه زدن مي‌تواند چشم‌ها را درشت‌تر، ريز‌تر و حتي فاصله دو چشم را زيادتر يا كمتر نشان دهد، مثلا سايه‌اي با رنگ روشن چشم‌ها را درشت‌تر نشان خواهد داد يا رنگ‌هاي مات پف چشم‌ها را مي‌پوشاند. البته حواس‌تان باشد بايد طوري اين‌كار را انجام دهيد كه نگاه جلب توجه كند نه سايه چشمان‌تان.
 
 رژلب را با رنگ پو ست هماهنگ کنید
 
اگر موهايي بلوند، سفيد يا خاكستري داريد، مي‌توانيد از رژ لب‌هاي صورتي روشن و نارنجي كمرنگ استفاده كنيد و اگر موهاي‌تان قرمز است رژ لب‌ هلويي، صورتي، قرمز روشن و شفاف توصيه مي‌‌شود. خانم‌هايي كه موهاي مسي و شرابي دارند، مي‌توانند رنگ‌هاي فوق را به صورت تيره استفاده كنند. براي موهاي قهوه‌اي روشن و متوسط رژ لب صورتي، قرمز و قرمز مرجاني، قرمز شرابي، قهوه‌اي روشن و... موهاي قهوه‌اي تيره و مشكي نيز بهتر است از رنگ‌هاي تيره استفاده كنند.
 
 با پنکیک آرایش را ثابت کنید
 
پنكك خشك است و مي‌تواند به پايداري آرايش شما كمك مي‌كند مثلا اگر زير سايه چشم پنكك بزنيد اصلا سايه‌ تكان نمي‌خورد و همان طرح اوليه خود را حفظ مي‌كند، البته پودرهايي هم به ‌‌نام پودرهاي فيكس در بازار وجود دارد كه مسلما بيشتر از پنكك مي‌تواند آرايش شما را پايدار كند، اگر به هر دليل ابروهاي‌تان خالي شده و آنها را با مداد كشيده‌ايد مي‌توانيد روي آن پودر فيكس بزنيد تا ماندگارتر شود.
 
 اصولی ریمل بزنید
 
براي ريمل‌زدن به مژه‌هاي پلك بالا، قبل از كشيدن برس ريمل روي مژه‌ها، ميله ريمل را روي ريشه و پايه مژه‌هاي‌‌تان بماليد تا به اندازه كافي، رنگ روي مژه‌ها بنشيند سپس اين رنگ را با استفاده از برس ريمل از پايين تا بالاي مژه به خوبي بكشيد. هنگام ريمل‌زدن به مژه‌هاي پايين ميله ريمل را به صورت عمودي نگه داريد و آن را به چپ و راست حركت دهيد فقط مراقب باشيد كه زير چشمان‌تان را لك نكنيد.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1775
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 10 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
گاهی دزدی کودک ناشی از مشکلات رفتاری ـ هیجانی کودک است. برخی از کودکان که دچار مشکلات مرزی هستند، دست به رفتارهای نابه‌هنجار می‌زنند.
دزدی، یعنی برداشتن بدون اجازهٔ وسایل دیگران. کودکان خردسال اغلب این کار را بدون آگاهی از نفس عملشان انجام می‌دهند. آنها بارها پیش می‌آید که چیزی را که متعلق به خودشان نمی‌باشد، بر می‌دارند و بدون اجازه با خود به خانه می‌آورند. در این‌گونه موارد، پدر و مادر هم با شنیدن عمل فرزندشان چنان ناراحت، دلخور و گاه عصبانی می‌شوند که ممکن است رفتاری خشن و پرخاش‌آمیز با کودکشان داشته باشند. آنها نگرانند که مبادا فرزندشان در بزرگ‌سالی نیز دست به دزدی‌های دیگری بزند. 
در این‌جا به چند نکتهٔ ساده که والدین می‌توانند با به کار بستن آنها مانع از بروز چنین رفتارهائی در کودکانشان شوند اشاره می‌شود.

کودکان  ۵ - ۳ سال
برای کودکان ۵ - ۳ ساله، برداشتن وسایل دیگران عملی عادی و معمولی است، چراکه هنوز مفهوم مالکیت و حریم خصوصی را درک نمی‌کنند. آنها به سختی می‌فهمند که نباید چیزی را که متعلق به آنها نیست، بدون اجازه بردارند، زیرا که در مرحلهٔ خودمحوری از رشد خود هستند و تصور می‌کنند که همه چیز در اختیار آنهاست و هر کار بخواهند می‌توانند انجام دهند. بنابراین بهتر است پدر و مادرشان آنها را به‌دلیل این رفتار (برداشتن بدون اجازه اشیاء دیگران) تنبیه و سرزنش نکنند. در عوض، فرصت خوبی برای آنهاست که دربارهٔ موضوع مالکیت و اشتباه بودن عمل کودک با او صحبت کنند.
 
کودکان ۱۲ـ ۷  سال
کودکان از حدود ۶ سالگی به بعد، نه تنها مفهوم مالکیت را درک می‌کنند، بلکه به‌تدریج قادرند به اشتباه بودن عملشان نیز پی ببرند. زمانی‌که آنها شروع به درک این‌گونه مفهوم‌ها می‌کنند، والدین باید حد و مرزهای مالکیت و رفتارهائی که به آنها ”دزدی" گفته می‌شود، را برای آنها روشن سازند.

 چرا کودکان دزدی می‌کنند؟
کودکان به چند دلیل ممکن است گاهی وسایل و اسباب‌هائی را که مال آنها نیست، بدون اجازه بردارند. این دلایل، هم از کودکی به کودک دیگر و از شرایطی به شرایط دیگر فرق می‌کنند.

۱) گاهی والدین ناخواسته رفتارهای منجر به دزدی را تقویت می‌کنند. پدر و مادری که متوجه می‌شوند کودکشان بدون اجازه چیزی را برداشته است، باید تذکرهای لازم را همان موقع به کودک بدهند. برای مثال به او بگویند: ”این وسیله مال تو نیست و نباید آن را بدون اجازه برداری" و یا ”آن وسیله را پس بده و عذرخواهی کن" و یا ... .

۲) گاهی کودک با مشاهدهٔ رفتار اطرافیانش این عمل را یاد می‌گیرد. والدینی که وسایلی را بدون اجازهٔ صاحبش بر می‌دارند، به نوعی موجب بدآموزی برای کودک خود می‌شوند. برای مثال، زمانی‌که به رستوران و یا مکانی عمومی می‌روند اگر بدون اجازه وسیله‌ای را از آن‌جا بردارند و فرزندشان نیز شاهد این عمل باشد، به‌طور حتم این کار را جایز خواهد شمرد و در آینده تکرار خواهد کرد.

۳) برخی کودکان چون هیچ پولی از خودشان برای خرج کردن ندارند، دزدی می‌کنند. گاهی کودک دوست دارد برای خودش چیزهای کوچکی مثل، بستنی، شکلات و یا بیسکویت بخرد، ولی پول ندارد. در این حالت اگر او پول نداشته باشد، ممکن است به سراغ کیف پدر یا مادرش برود.
 
۴) گاهی کودک برای رقابت بین هم‌سالانش دست به دزدی می‌زند. برخی از کودکان دزدی می‌کنند تنها به‌دلیل این که دوستانشان آنها را در گروه خودشان بپذیرند.

۵) گاهی دزدی کودک ناشی از مشکلات رفتاری ـ هیجانی کودک است. برخی از کودکان که دچار مشکلات مرزی هستند، دست به رفتارهای نابه‌هنجار می‌زنند. برای مثال، کودکان عقب‌ماندهٔ ذهنی قادر به درک قوانین اجتماعی نیستند و ممکن است گاهی از فروشگاه‌های محلی چیزی بردارند.

پیشگیری
روش‌های زیادی برای پیشگیری از دزدی‌های کودکانه وجود دارد که والدین و اعضای خانوداه‌ها می‌توانند با استفاده از آنها، مانع از تثبیت این‌گونه رفتارها در کودکانشان شوند. از جمله:

*علت اشتباه بودن عمل دزدی را برای کودک توضیح دهید.
والدین ابتدا باید اطمینان حاصل کنند که فرزندشان، ناشایست بودن عملش را فهمیده است. آنها می‌توانند به این موضوع اشاره کنند که دزدی به مفهوم برداشتن وسیله‌ای است که متعلق به او نمی‌باشد.

* مفهوم مالکیت را به کودک یاد بدهید.
بهترین وقت یادگیری مفهوم مالکیت، زمانی است که کودکان هنوز کوچک هستند. پدر و مادر می‌توانند با توضیح این مطلب که هر کسی وسایلی دارد که متعلق به خود اوست و نباید بدون اجازه آن را برداشت، سعی کنند معنی مالکیت فردی را به کودک بیاموزند. 

برای مثال، والدین می‌توانند از کودک بپرسند: ”اگر کودک دیگری اسباب بازی مورد علاقهٔ او را بدون اجازه‌اش بردارد، چه احساسی پیدا می‌کند"، او هم همان احساس را خواهد داشت. مثال‌ها و نمونه‌های دیگری هستند که پدر و مادر می‌توانند با استفاده از آنها مفهوم مالکیت را به کودک بیاموزند. قرض گرفتن از کتاب‌خانه و پس دادن مجدد آن، برداشتن شکلات و بستنی از یخچال فروشگاه و پرداختن پول آن به صندوق و ...

* به کودک بیاموزید که خواسته اش را با شما در میان بگذارد.
اگر کودک اسباب بازی، خوراکی و یا وسیله‌ای را می‌خواهد، به او یاد بدهید که خواسته‌اش را با شما در میان گذارد تا راه صحیح رسیدن به آن را به او یاد بدهید. برای مثال، اگر کودک از عروسک دوستش خوشش آمده است و می‌خواهد یک شب آن را از دوستش قرض بگیرد، این موضوع را صادقانه با او و یا با شما در میان گذارد تا شما چاره‌ای برای او بیاندیشید.
 
* رابطهٔ شفاف و صمیمانه با کوکانتان برقرار کنید.
والدین باید نهایت تلاششان را بکنند تا ارتباطی مؤثر و فعال با کودکان خود داشته باشند. کودکانی که از بودن با پدر و مادرشان احساس صمیمیت و نزدیکی می‌کنند، نسبت به کودکانی که این احساس را ندارند، تمایل بیشتری برای هماهنگ کردن خود با ارزش‌ها و باورهای والدینشان دارند.
 
* رفتارهای صادقانهٔ کودک را تحسین و تشویق کنید.
پدر و مادر باید از رفتارهای شایسته، مناسب و صادقانهٔ کودک حمایت و قدردانی کنند. اگر آنها این‌گونه رفتارها را به موقع مورد تحسین خود قرار دهند، موجب تقویت و تکرار آنها در فرزندشان می‌شوند.

 کمک‌های والدین و مربیان
هنگامی‌که پدر و مادر و یا مربیان کودک متوجه عمل دزدی کودکشان می‌شوند، می‌توانند با روش‌های زیر برای رویاروئی با مشکل کودک استفاده کنند.

* آرام باشید.
در صورتی‌که پدر، مادر و یا مربی متوجه رفتار ناشایست کودک می‌شوند، مهم‌تر از هر چیز آن است که رفتارهای هیجانی، تند و اغراق‌آمیزی از خود نشان ندهند. آنها باید به خاطر داشته باشند که همهٔ کودکان گاهی وسایلی را بر می‌دارند که مال خودشان نیست. پدر و مادرهائی که در این‌گونه شرایط بی‌نهایت ناراحت و دلخور می‌شوند، ممکن است دچار افسردگی احساس گناه و شرم‌ساری شوند و این حالت آنها بر عزت‌نفس کودک تأثیری منفی می‌گذارد. آنها باید بکوشند آرامش خود را حفظ کنند و روشی منطقی و سنجیده برای رویارو شدن با این رفتار کودک برگزینند.

*عکس‌العملی مناسب و زود انجام دهید.
 همان‌قدر که والدین نباید رفتاری هیجانی و تند از خود نشان دهند، همان‌قدر هم باید رفتاری مناسب و سنجیده ـ در آن لحظه ـ از خود نشان دهند. برای مثال، از کودک بخواهند آن شیء را پس دهد و عذرخواهی کند، یا برگردد و آن را سر جایش گذارد، یا ...
 
* پیامدهای رفتاری کودک را برایش توضیح دهید.
 پدر و مادر باید پیامدهای رفتاری کودک را برایش به‌طور واضح شرح دهند. برای مثال، اگر کودک بدون اجازه از فروشگاه شکلات برداشته است، از او بخواهند که برگردد، شکلات را پس دهد و از فروشنده عذرخواهی کند. گاهی عذرخواهی کردن برای کودک کاری سخت و دشوار است، اما بهتر است او را مجبور به این کار بکنید تا دوباره دست به انجام این کار نزند.
 
* تفاوت ”قرض گرفتن" و ”دزدیدن" را برای کودک شرح دهید.
 ”قرض گرفتن" با برداشتن بدون اجازهٔ وسایل دیگران ”دزدیدن" آن خیلی فرق دارد. سعی کنید تفاوت این رفتارها را برای کودک روشن سازید.
 
* بر رفتارهای کودک نظارت بیشتری داشته باشید.
والدینی که رابطهٔ نزدیک و صمیمی با کودکانشان دارند، نسبت به والدینی که رابطهٔ دور و خشک با کودکانشان دارند، خیلی زودتر متوجه مشکلات رفتاری فرزندشان می‌شوند. 
 
* علت دزدی کودک را پیدا کنید.
 کودکان مختلف به دلایل مختلف هم دست به دزدی می‌زنند. به همین دلیل بسیار مهم است که والدین علت دزدی فرزندشان  را بفهمند. اگر پدر و مادر از کودکی که چیزی را دزدیده است مستقیماً بپرسند که چرا این کار را انجام داده است، شاید پاسخی را که نیاز به شنیدن آن دارند ، از زبان کودک نشوند. برای همین بهتر است آنها خود به بررسی رفتارها و موقعیت‌هائی که در طول روز کودک در آن قرار می‌گیرد؛ با چه کسانی دوست است، چه نیازهائی دارد، کجا می‌رود و ... بپردازند. اگر والدین بتوانند علت اصلی دزدی کودک را پیدا کنند، قادر خواهند بود این رفتار کودک را اصلاح نمایند. برای مثال، می‌توانند برای کودک مقداری پول تو جیبی مقرر کنند، یا برای انجام کارهای خانگی دشوار (مثل؛ کوتاه کردن چمن‌های باغچه، چیدن علف‌های هرز، مرتب کردن انبار و ...) به او اجرت دهند.
 
* کودک را وادار به قسم خوردن نکیند.
 والدین نباید با رفتارشان، کودک را به سمت انکار واقعیت سوق دهند. اگر کودک با اصرار سعی دارد به شما بفهماند که او دزدی نکرده است، شما هم نباید با لجاجت زیاد او را وادار به راست‌گوئی کنید. در عوض به او بگوئید: ”امیدوارم این‌طور باشد که تو می‌گوئی" و اجازه دهید کودک، اعتماد شما را نسبت به خودش درک و احساس کند.
 
* به کودک کمک کنید راه‌های پول درآوردن صحیح را پیدا کند.
والدین باید اطمینان حاصل کنند که فرزندشان مقدار معینی پول برای خرج کردن‌های شخصی‌اش در اختیار دارد. اگر کودکان آن قدر پول داشته باشند که بتوانند نیازهای کوچک روزانه‌شان را برطرف کنند، هیچ‌گاه دست به ربودن اشیاء دیگران نمی‌زنند.
 
* کودک را به‌دلیل اشتباهش شرمنده نکیند.
 والدین نباید با سرزنش کردن‌های مکرر کودک، او را دچار احساس گناه کنند. آنها هم‌چنین نباید لقب‌ها و برچسب‌های ناروا به کودکشان بزنند. برخی از این روش‌ها، شدیداً موجب کاهش عزت‌نفس کودک می‌شود. در عوض والدین می‌توانند با رفتارهای خود به کودک نشان دهند که از کار او ناراحت شده‌اند. آنها می‌توانند برای او پیامدهای رفتار اشتباهش را توضیح دهند.
 
 


:: بازدید از این مطلب : 1758
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
با رنگ کردن صورت کودکان با موادی که معلوم نیست از چه ترکیباتی ساخته شده؛ زمینه ای برای نوعی تفریح غیرسالم و البته غیرفرهنگی کودکان فراهم شده است.

چقدر خوشگل شدی! شاید این جمله را اولین باری که صورت کودک تان را با رنگ سرخ و سبز انواع لوازم آرایش نقاشی می کنید، ناخودآگاه به زبان بیاورید، اما با کمی تامل و بهره گیری از خرد تلفیق شده با عشق مادرانه درمی یابید که به پوست لطیف فرشته کوچکتان چیزی جز ترکیبات شیمیایی و زیانبار ارزانی نکرده اید.

سال هاست که کارشناسان بهداشت سراسر دنیا نسبت به مضرات استفاده زیاد از محصولات آرایشی، حتی انواع مرغوب و استاندارد هشدار می دهند.

این هشدارها بیشتر به خانم های جوانی داده می شود که به استفاده مکرر از لوازم آرایشی عادت کرده اند. حال تصور کنید کودکانی که حفاظت از سلامت جسمی آنها باید مهم ترین و اصلی ترین اولویت ها در هرم سلامتی جامعه تلقی شود، با آلوده شدن به ترکیبات شیمیایی موجود در لوازم آرایشی چه بر سرشان می آید؟ شاید باورش سخت باشد، اما این روزها مادران و پدران خواسته یا ناخواسته سلامت کودکشان را این گونه به بازی می گیرند.

اما این روزها چاپ عکس های کودکان زیبای آرایش شده، زینت بخش جلد بسیاری از مجلات حتی نشریاتی است که با محور موضوعات مربوط به سلامت و بهداشت عمومی منتشر می شود، بدون آن که مسئولان حوزه سلامت و بهداشت کشور نسبت به این اتفاق واکنش نشان دهند.

اکنون نمایشگاه عرضه کتاب به عنوان اصلی ترین نماد رشد فرهنگی کشور در حاشیه تفریحی خود، جولانگاه غرفه هایی است که به آرایش و نقاشی صورت کودکان اختصاص پیدا کرده است، یعنی با رنگ کردن صورت کودکان با موادی که معلوم نیست از چه ترکیباتی ساخته شده؛ زمینه ای برای نوعی تفریح غیرسالم و البته غیرفرهنگی کودکان فراهم شده است.

به نظر می رسد نباید منتظر واکنش مسوولان باشیم، بهتر است از خودمان شروع کنیم، از خودمان که کوچک ترین رفتارمان الگوی فرزندان مان خواهد شد، یعنی استفاده از لوازم آرایشی را در عمل به فرزندان مان آموزش دهیم تا آنها نه تنها در جوانی، بلکه در کودکی و نوجوانی هم دچار هیجان کاذب استفاده از این وسایل نباشند.

 

 


:: بازدید از این مطلب : 1697
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
ارتباط کودک و والد در دوران اولیه کودکی به اندازه ای با اهمیت است که نداشتن رابطه مطلوب،عواقب خطرناکی را برای فرد به دنبال دارد؛

برای خیلی از والدین تربیت فرزند وقتی شروع می شود که بچه ها با حرف زدن و رفتارهایشان با اطرافیان تعامل می کنند. در این زمان است که والدین بکن نکن های همیشگی را آغاز کرده و سعی می کنند شخصیت فرزندشان را بر اساس محدودیت هایی که برای او تعریف می کنند شکل دهند. اما وقت آن رسیده که این تصور غلط را از زندگی تان کنار بگذارید و نگاه دقیق تری به تربیت فرزند داشته باشید. سال های اولیه کودکی برای رشد شخصیت انسان اهمیت زیادی دارد و فرزندان شما احترام، عدالت، عشق، امنیت و مسئولیت را کاملاً درک می کنند. بنابراین این دوران بیشترین فرصت را برای رشد مثبت شخصیت کودک فراهم می آورد و محبت دو طرفه مطلوب تری را می تواند میان والدین و کودکان شکل دهد.

 

بر اساس همین تعاملات هم هست که شخصیت فرزند شما شکل می گیرد.از طریق تعامل های خانوادگی کودک، منش و شیوه های سازگارشدن با جامعه را فرا می گیرد. در فرآیند رشد شخصیت، کودک در رابطه خود با والدین وابستگی خاصی را تجربه می کند که این وابستگی زمینه ای را برای دلبستگی های آینده کودک در دوران های بعدی زندگی به خصوص اوایل بزرگسالی ایجاد می کند. والدین با تقویت محبت بارور و ارضای به موقع نیازهای کودک، می توانند در سلامت روان امر در دوران های بعدی زندگی تأثیر بگذارند. ارتباط کودک و والد در دوران اولیه کودکی به اندازه ای با اهمیت است که نداشتن رابطه مطلوب،عواقب خطرناکی را برای فرد به دنبال دارد؛ به گونه ای که در بزرگسالی نمی تواند دنیا را در شرایط واقعی درک کند و تنها برخود تمرکز می کند و نمی تواند با دیگران رابطه داشته باشد.

 


:: بازدید از این مطلب : 1840
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
رابطه این والدین با فرزندانشان بر پایه نوعی دموکراسی و احترام دوطرفه استوار است...

 تاثیر رفتار پدر و مادر بر شخصیت و رشد کودک قابل انکار نیست. اگرچه هر پدر یا مادری رفتار، عادات و روش های خاص خود را دارد، ولی می توان رفتار همه پدر و مادرها را در یکی از چهار گروه زیر جای داد. مطلب زیر را بخوانید و ببینید شما جز کدام گروه هستید.

 

1.والدین بی تفاوت

این رویکرد به معنای بی توجهی کامل است؛ این والدین نه از کودکشان چیزی می خواهند و نه به نیازهای او پاسخ می دهد. آنها در واقع هیچ روش خاصی را در پیش نمی گیرند، برای کودک قانون یا وظیفه ای تعیین نمی کنند، از نظر عاطفی او را تامین نمی کنند و در کل خود را درگیر زندگی فرزندشان نمی کنند. کودکانی که چنین پدر و مادری دارند از آزادی نامحدود برخوردار هستند و معمولاً در مدرسه عملکرد ضعیفی دارند، به عواقب کارهای خود فکر نمی کنند و خیلی زود به کسی یا چیزی وابسته می شوند.

 

2. والدین آسان گیر

این پدر و مادرها معمولاً کنترل کافی بر رفتار فرزندشان ندارند. بیشتر از اینکه از کودک چیزی بخواهند، به نیازهای او توجه می کنند، رفتاری نرم و ملایم  دارند و به راحتی تسلیم خواسته های کودک می شوند. این افراد معمولاً سعی می کنند با فرزندشان کنار بیایند و او را تنبیه نکنند. اغلب این پدر و مادرها معتقدند که با این روش به فرزند خود احترام می گذارند، یا اینکه تحکم و تنبیه بر یک کودک شیطان و پرسروصدا هیچ تاثیری ندارد. کودکان این والدین در محیط خانه از توجه و آزادی بسیاری برخوردارند و در نتیجه اکثر آنها دانش آموزانی ناموفق، پرتوقع و  بی مسئولیت خواهند بود. این افراد ممکن است در برقراری ارتباط با دیگران به شکل بربخورند.

 

3. والدین سخت گیر

این افراد به فرزندان خود هیچ آزادی ای نمی دهند، مرتبا او را تحت فشار می گذارند، همواره به دنبال اعمال قدرت خود هستند و تصمیم ها و دستورات خود را توجیه نمی کنند. این والدین خواهان اطاعت بی چون و چرای فرزندان هستند و پرسشی مانند "چرا؟" را با جمله ای مثل "چون من می گویم" پاسخ می دهند. این پدر و مادرها اغلب به روش های تنبیه بدنی یا کلامی متوسل می شوند و مرتب اشتباهات کودک را به او یادآوری می کنند. کودکانی که در چنین محیطی بزرگ می شوند معمولا مودب هستند ولی این رفتار خوب و مودبانه از ترس ناشی می شود، در عین حال این کودکان ممکن است در آینده علیه سرکوب ها و اخلاق خشک و سختگیرانه پدر و مادر طغیان کنند.

 

4. والدین آزاد اندیش

رابطه این والدین با فرزندانشان بر پایه نوعی دموکراسی و احترام دوطرفه استوار است. این افراد  به خواسته های فرزندشان توجه می کنند ولی در مقابل توقعاتی از او دارند، خواسته ها و انتظارات خود را صریحا به فرزند خود اعلام می کنند ولی او را تحت فشار قرار نمی دهند، به فرزندشان محبت می کنند ولی قوانین و وظایفی را نیز برای او تعیین می کنند. آنها به عقاید فرزند خود گوش می کنند ولی دیدگاه های خود را هم به روشنی بیان کرده و در صورت لزوم به آنها پایبند می مانند. فرزندانی که در چنین خانواده ای بزرگ می شوند می توانند تصمیم های منطقی بگیرند، مسئولیت پذیر هستند و عواقب اشتباهات خود را می پذیرند. آنها رهبرانی موفق و با انگیزه خواهند بود.

 

 


:: بازدید از این مطلب : 1779
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
هنگام راه رفتن یا بازی کردن در محیط مدرسه هرگز دیگران را هل ندهید.

بهتر است وقتی از مدرسه به خانه برمی‌گردید پس از کمی استراحت مشق‌ها را انجام دهید و درس‌هایتان را بخوانید تا آنها را بهتر یاد بگیرید.

این نکات را به فرزند محصل مان یادآور شوید تا در مدرسه سلامت بمانند.

 

برخی از این توصیه‌ها به این شرح است :

 

1 - قبل از خوردن غذا و پس از رفتن به توالت دستان خود را با آب و صابون بشویید.

2 - برای مطالعه و نوشتن فاصله مناسب صفحه با چشم‌های خود را رعایت کنید.

3 - هرگز با دست آلوده یا دستمال کثیف چشمان خود را نمالید.

4 - از فرو کردن مداد، خودکار و سایر چیزهای نوک تیز در گوش‌هایتان خودداری کنید.

5 - هرگز مداد، پاک‌کن و وسایل آلوده را به دهان نبرید.

6 - هر هفته ناخن‌های خود را کوتاه کنید تا سالم بمانید.

7 - بهتر است شب‌ها زود بخوابید تا صبح سرحال و بانشاط به مدرسه بروید.

8 - از دستفروش‌ها و دوره‌گردها خوراکی نخرید چون بیمار می‌شوید.

9 - در زنگ تفریح خوراکی‌هایی را بخورید که از خانه آورده‌اید یا از بوفه مدرسه خریده‌اید.

10 - مدرسه خانه دوم شماست، آن را تمیز نگه دارید.

11 - پس از آمدن رسیدن به خانه دست‌ها، صورت، پاها و جوراب‌های خود را خوب بشویید.

12 - همیشه هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی بگیرید و بعد آن را در سطل زباله بیندازید.

13 - آب دهان خود را روی زمین نریزید.

14 - لیوان، حوله یا دستمال، صابون و مسواک مخصوص خودتان به مدرسه ببرید.

15 - پفک، چیپس، لواشک، یخمک و آب‌نبات باعث ضعف، لاغری و کندذهنی شما می‌شوند و بهتر است به جای آنها از نان و پنیر، تخم‌مرغ، گردو، میوه‌های تازه یا خشک مثل خرما، کشمش، انجیر و توت استفاده کنید.

16 - اگر می‌خواهید بهتر رشد کنید، بهتر یاد بگیرید و بیشتر بتوانید بازی کنید باید هر روز صبحانه کافی بخورید.

17 - کودکان مدرسه‌ای علاوه بر صبحانه، ناهار، شام به دو میان‌وعده خوراکی نیاز دارند.

18 - کتاب و دفترهای اضافی را از کیف بردارید و به مدرسه نبرید.

19 - از پوشیدن کفش تنگ پرهیز کنید.

20 - اگر چشمان شما نوشته‌های روی تخته را خوب نمی‌بیند به معلم و والدین خود بگویید تا شما را پیش چشم‌پزشک ببرند.

21 - اگر موقع املا نوشتن زیاد عقب می‌افتید و بعضی کلمه‌ها را خوب نمی‌شنوید به معلم و والدین خود بگویید تا شما را پیش گوش پزشک ببرند.

22 - در خودرو در حال حرکت کتاب نخوانید.

23 - اگر هنگام بازی چیزی داخل چشم شما رفت چشمان خود را نمالید بلکه آن را زیر شیر آب بشویید.

24 - بهتر است وقتی از مدرسه به خانه برمی‌گردید پس از کمی استراحت مشق‌ها را انجام دهید و درس‌هایتان را بخوانید تا آنها را بهتر یاد بگیرید.

25 - موقع امتحان ابتدا سؤال‌های راحت‌تر را جواب دهید و بعد روی سؤال‌های مشکل‌تر فکر کنید تا دچار کمبود وقت و اضطراب نشوید.

26 - میز مطالعه شما باید از هرچیزی که حواستان را پرت می‌کند خالی باشد و در نور کافی و با وضعیت مناسب جسمی مطالعه کنید.

27 - در کلاس کج و قوز کرده ننشینید تا کمتر خسته شوید.

28 - قوزکرده یا خوابیده مشق نوشتن و درس خواندن بسیار زیانبار است.

29 - هنگام عبور از خیابان‌های شلوغ از پل‌های عابر پیاده یا قسمت‌های خط‌کشی‌شده عبور کنید.

30 - از دویدن و بازی کردن در خیابان‌ها پرهیز کنید.

31 - هنگام راه رفتن یا بازی کردن در محیط مدرسه هرگز دیگران را هل ندهید.

32 - هنگام ورزش و بازی از کفش‌های ورزشی مناسب استفاده کنید.

33 - در خودرو درحال حرکت دست یا سر خود را از پنجره بیرون نبرید.

34 - هرگز چیزی را به طرف دیگران پرتاب نکنید به‌خصوص اگر نوک تیز یا سنگین باشد.

 


:: بازدید از این مطلب : 1717
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
هنگامي كه احساس مي كنيد اوضاع برايتان بسيار دشوار شده است، به خاطر بياوريد كه نوزادتان، بسيار زودتر از آنچه فكرش را هم بكنيد، بزرگ خواهد شد.

آيا دوست نداريد در كنار افراد ديگري كه همگي به تازگي پدر شده اند بنشينيد، و از آنها بپرسيد كه زندگي به همراه نوزاد كوچكشان واقعا چگونه است؟ اين دقيقا همان برنامه اي است كه در 50 بيمارستان در سراسر ايالات متحده اجرا مي شود.

 

 

آيا دوست نداريد در كنار افراد ديگري كه همگي به تازگي پدر شده اند بنشينيد، و از آنها بپرسيد كه زندگي به همراه نوزاد كوچكشان واقعا چگونه است؟ اين دقيقا همان برنامه اي است كه در 50 بيمارستان در سراسر ايالات متحده اجرا مي شود.

 

آقاي Greg Bishop، موسس اين برنامه ها كه خودش پدر چهار فرزند است، مي گويد: «بچه ها ممكن است براي والدين، خصوصا پدرها، كمي ترسناك باشند. بايد كساني را كه به تازگي پدر شده اند به اينگونه جلسات دعوت كرد، تا بتوانند احساس كنند كه واقعا پدر خوب و شايسته اي هستند».

 

پس با هدف كمك به مردان براي لذت بردن از زندگي با نوزادشان، و اينكه بتوانند از ابتدا در امور مربوط به نوزاد با همسرشان همكاري كنند، او يك برنامه جديد براي آنان كه بچه دار شده اند ابداع كرد: از پدرها خواست تا به همراه نوزادانشان به كلاس بيايند و نقش معلم را ايفا كنند، تا ساير افراد، يعني مردهايي كه در انتظار به دنيا آمدن اولين فرزندشان هستند، به عنوان آموزش گيرنده سر كلاس بنشينند و سوالات خود را درباره همه چيز؛ از بغل كردن نوزاد تا تشخيص صداي انواع مختلف آروغ ها، از معلم ها بپرسند.

 

افرادي كه در كلاس حاضر مي شوند، يك قرار ساده با هم مي گذارند و همين قرار ساده، ضامن موفقيت و پايداري كلاسها است: آموزش گيرندگان قول مي دهند پس از اينكه نوزادشان به دنيا آمد، سر كلاس بيايند، معلم شوند و پدران جديد را راهنمايي كنند.

 

فعلا برگزاري چنين كلاسهايي براي ني ني سايت امكانپذير نيست، در عوض بخش تبادل نظر مي تواند محل مناسبي براي انتقال تجربيات پدران باشد.

 

ده نكته مهم كه مي تواند ضامن موفقيت آن مردهايي باشد كه منتظر به دنيا آمدن نوزادشان هستند عبارتند از:

 

از بهترين كساني كه مي توانند به شما كمك كنند، ياد بگيريد

از پرسنل شيرخوارگاه بيمارستان بخواهيد تا نحوه تعويض پوشك، قنداق كردن و حمام كردن نوزاد را به شما ياد بدهند. شايد برخي از پدرها بخواهند كه خودشان (در بيمارستان، در بين پرستاران و اعضاي خانواده)، اولين پوشك بچه را عوض كنند؛ آنها با اين كار مي خواهند اعلام وجود كنند. اما اگر از اين روش خوشتان نمي آيد، افراد باتجربه تر به شما پيشنهاد مي كنند كه از پرستاران بخواهيد روش انجام دادن اين "كارهاي اصلي" را به شما ياد بدهند.

 

اين كار، به نفع شما خواهد بود: ديگران در مورد شما قضاوت متفاوتي خواهند داشت. احتمالا با خود خواهند گفت كه شما از آن پدرهاي قديمي و سنتي كه در نگهداري از بچه به زنان كمك نمي كنند، نيستيد؛ مي توانيد به سرعت در زمينه يكي از كارهاي مربوط به نوزاد، حرفه اي شويد و مي توانيد مسووليتها و كارها را بين خود و همسرتان تقسيم نماييد.

 

واقعيت اين است كه دوران حاملگي گذشته است؛ حتي اگر در آن دوران هم به همسر خود كمك نمي كرديد، الان زمان آن فرا رسيده است كه روش خود را تغيير دهيد. بجنبيد! هر چه كارهاي بيشتري از نوزاد را انجام دهيد، احساس دلبستگي بين شما و او زودتر پديد مي آيد.

 

به غريزه خود اعتماد كنيد

پس از مدتي، شما در امور مربوط به نوزاد خود، متخصص خواهيد شد. برخي از پدرها به قدري دستپاچه هستند كه حتي از بغل كرن نوزاد خود نيز مي ترسند. اگر نوزاد ديگري را به آنها بدهيم تا بغل كنند، اكثر آنان، هر چند مي خواهند اين مار را بخوبي انجام دهند اما در ابتدا آنقدر دستپاچه اند كه نوزاد را خيلي محكم به خود فشار مي دهند. ولي پس از 5 دقيقه، آرامش خود را پيدا مي كنند و نوزاد را به آرامي در آغوش مي گيرند.

 

كافي است تنها چند بار از چنين مشوقهايي استفاده كنيد تا پدران پيشرفت فوق العاده اي از خود نشان داده و ماهر شوند. آنهايي كه در اوائل تولد نوزاد خود از جمله اين پدران دستپاچه بوده اند، به آنهايي كه در انتظار تولد اولين فرزند خود به سر مي برند، مي گويند كه آنها به هر حال بايد با كودك خود ارتباط برقرار كرده و بخشي از كارهاي او را بر عهده بگيرند: پوشك او را عوض كنيد، كودك را بغل كرده و آرام كنيد، به غريزه خود اعتماد كنيد، و ظرف دو روز، شما هم از دستپاچگي درآمده و به يك پدر عادي و نرمال تبديل خواهيد شد!

 

صبور و مطمئن باشيد

صحبت كردن و حمايت از مادران جديد، كليدهاي اصلي رابطه عاطفي والدين در دوران جديد هستند. پدرها عمدتا مي گويند كه مهمترين وظيفه اي كه در هفته هاي اول بر عهده آنها بود، صبوري كردن و مراقبت از همسرشان بوده است. پدرهاي باتجربه تر معمولا به "تازه كارها" توصيه مي كنند كه به همسرشان سخت نگرفته و فرصت دهند كه خودش را پيدا كند: همسر شما، يعني مادر نوزاد، در حال تحمل مشكلات فيزيكي ناشي از زايمان است و همه زندگي او در اثر تولد نوزاد وارونه شده است، هرچند اين تغيير ممكن است بسيار هم شيرين باشد.

 

در عين حال، حتي اگر يك روز كارتان بسيار هم سنگين بود، اما براي همسر شما مانند اين است كه شما به مرخصي رفته ايد، زيرا كار او در خانه بسيار سنگين تر بوده است. پس صبور بوده و پشتيبان او باشيد. توصيه استاندارد اين است: بعدازظهر به همسر خود تلفن بزنيد؛ زيرا او يك نيم روز سخت و سنگين را پشت سر گذاشته و شايد از شدت خستگي در اين فكر باشد كه چرا روز تمام نمي شود؛ پس به او بگوييد كه قدر تلاشهاي او را مي دانيد.

 

موضع خود را حفظ كنيد

به هيچ كس اجازه ندهيد كه شما را از كودكتان جدا كند: نه مادر همسرتان، نه دوستانتان، و نه رييس تان در شركت. ممكن است شرايطي به سادگي پيش بيايند كه يك پدر تازه كار حس كند از مراقبت و نگهداري از كودك، كنار گذاشته شده است، يا اينكه احساس كند از عهده هيچ كاري بر نمي آيد. شايد برخي از كارها را پدران به گونه اي متفاوت از مادران انجام دهند. اين مسئله طبيعي است. اگر مشكلي وجود دارد (مثلا كسي با روش شما مخالفت مي كند)، نوزاد را به يك اتاق ديگر برده و آنچه را فكر مي كنيد صحيح است انجام دهيد. مدت زماني را براي سپري كردن با نوزاد خود اختصاص دهيد. خصوصا در يك ماه اول، بطوريكه فقط شما و نوزادتان باشيد؛ بدون حضور هيچ كس ديگر.

 

شايد شما در اين مسير با مشكلاتي مواجه شويد؛ اما نكته كليدي آن است كه بايد از پس اين مشكلات برآييد: اگر به يك روش نشد روش ديگري را امتحان كنيد. وقتي موفق شويد، اضطراب شما نيز از بين خواهد رفت.

 

پدران با تجربه همگي بر اين عقيده اند كه اگر مدت زماني را با كودكتان به تنهايي سپري كنيد، موجب مي شود واقعا احساس "پدر بودن" به شما دست بدهد. همچنين، اين تنها راهي است كه به شما كمك مي كند تا پيشرفت كنيد: مثلا ياد بگيريد هنگامي كه كودك گريه مي كند او را آرام كنيد، نه اينكه يك نفر ديگر (مثلا همسرتان) را صدا كرده و كودك را به او بدهيد تا آرام كند. در واقع اگر به پدران فرصت داده شود، آنها در حل مسائل و مشكلاتشان، بسيار خلاقانه عمل خواهند كرد. اين مسئله مي تواند آرام كردن كودك در حال گريه باشد، يا يادگيري نحوه گذاشتن كودك در رختخوابش به صورتي كه از خواب بيدار نشود.

 

سعي كنيد مسائل مختلف را به صورت خانوادگي (فقط شما، همسرتان و نوزاد) ياد بگيريد

اجازه ندهيد كمكهاي ديگران، حالت دخالت در زندگي شما را پيدا كند. اقوام يا دوستاني كه مي خواهند به شما كمك كنند، ممكن است دردسرهايي هم درست كنند، مثلا همسر شما و مادرش ممكن است به گونه اي عمل و برخورد كنند كه نقش شما به عنوان «پدر» كمرنگ شده و در عمل به حاشيه رانده شويد. بسياري از پدرها مي گويند كه تا زماني كه اقوام دور و بر آنها را گرفته بودند، نتوانستند واقعا "پدر" باشند.

 

اما اين روزهاي آغازين پس از تولد، مرحله اي بسيار حياتي در شكل گيري خانواده است. يك توصيه خوب: مي توانيد چند روز اول را به همراه همسر و نوزاد خود در هتل بگذرانيد، و از اقوام و دوستان بخواهيد كه در امور منزل به شما كمك كنند نه در نگهداري از نوزاد. به اين صورت، مادر، پدر و نوزاد مي توانند بر روي ارتباط بين خود تمركز نمايند.

 

كودك شما قابل حمل است!

شما مي توانيد نوزاد خود را همه جا ببريد، پس لازم نيست دستپاچه شده و نگران باشيد كه آيا مثلا فلان كار را مي توانيد بكنيد يا نه. مطمئن باشيد كه اگر خواب روزانه كودك خارج از خانه نيز انجام شود، نوزاد با مشكلي مواجه نخواهد شد. در واقع، نوزادان مي توانند هرجايي كه هستند بخوابند. نوزاد را هم به همراه خودتان بيرون ببريد. در غير اين صورت، شايد احساس كنيد در خانه گير افتاده ايد.

 

البته گاهي، احساس درماندگي خواهيد كرد

در اين حالت، كمي تمدد اعصاب داشته باشيد؛ به عقب برگرديد؛ تامل كنيد (مثلا تا 10 بشماريد)؛ و دوباره فكر كنيد.

 

شايد مواردي پيش بيايد كه كودك دست از گريه برندارد و شما هم علت گريه او را ندانيد؛ در اين حالت، احساس درماندگي خواهيد كرد. هنگامي كه همه دلايل احتمالي ناراحتي كودك را بررسي كرده ولي به نتيجه اي نرسيده ايد، بهتر است بدانيد كه ممكن است وقتي عاشقانه به بچه ها خيره مي شويد، احساس مي كنند كه بايد گريه كنند؛ اما توان شما محدود است پس بهتر است اين محدوديتها را نيز بدانيد. گاهي اوقات مي توانيد كودك را به اتاقش برده و در تختش بخوابانيد، سپس از اتاق خارج شده و در آن را ببنديد، تا بتوانيد تمدد اعصاب داشته و افكار خود را جمع و جور كنيد. اشكالي ندارد؛ از اين روش استفاده كنيد.

 

با نوزاد "ارتباط چشمي" داشته باشيد.

چگونه مي توان با يك نوزاد بازي كرد؟ با نگاه كردن و صحبت كردن با او. او هم به شما نگاه خواهد كرد. برقراري ارتباط چشمي، مرحله مهمي در برقراري پيوند بين شما و نوزاد و همچنين گذارندن زمان با او است.

 

به ياد داشته باشيد: اين نيز بگذرد!

هنگامي كه احساس مي كنيد اوضاع برايتان بسيار دشوار شده است، به خاطر بياوريد كه نوزادتان، بسيار زودتر از آنچه فكرش را هم بكنيد، بزرگ خواهد شد.

 

راحت باشيد و از وقت گذراني با هم لذت ببريد

بررسي پاهاي كوچك او، بازي با نوزاد، ماساژ دادن و آواز خواندن برايش را به بخشي از عادات روزانه خود تبديل كنيد. پدران باتجربه غالبا مي گويند كه هيچ چيز آرامش بخش تر از آن نيست كه نوزاد، در آغوش و روي سينه شما به خواب رود. اين ممكن است بسيار جالب و بامزه به نظر برسد، اما اكثر مردان نمي دانند نوزادشان و اين دوره از زندگي آنها چقدر اهميت دارد.

 

بچه دار شدن غالبا در دوره اي از زندگي مردان اتفاق مي افتد كه مجبور هستند 60 ساعت در هفته يا بيشتر كار كنند. برخي از پدران بر اين باورند كه اين كمبودها را بعدا مي توانند جبران كنند. اما واقعيت اين است كه ديگر وقتي براي جبران اين اوقات وجود ندارد. پس حتما زماني را به كودك خود اختصاص دهيد، حتي اگر اين زمان، فقط يك ساعت در هفته است، آنرا با او به تنهايي بگذرانيد.

 


:: بازدید از این مطلب : 1668
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
متاسفانه استفاده از نوشیدنیهای گازدار، غذاهای آماده، و ماکارونی و سیب‌زمینی همراه با سس، در بین کودکان طرفداران زیادی دارد و از آن استقبال می‌شود؛
دکتر قاسم انصاری، متخصص دندانپزشکیکودکان و نوجوانان، با بیان اینکه سلامت دندانها نیز مانند دیگر اعضای بدن با تغذیه ارتباط دارد، گفت:متاسفانه استفاده از نوشیدنیهای گازدار، غذاهای آماده، و ماکارونی و سیب‌زمینی همراه با سس، در بین کودکان طرفداران زیادی دارد و از آن استقبال می‌شود؛

در حالیکه این مواد غذایی می‌توانند عامل تخریب و پوسیدگی مینای دندان شوند.عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: تغذیه نادرست و ناکافی نیز در بلندمدت می‌تواند سلامت دهان کودک را به خطر اندازد.به‌گفته وی،بهترین پشتوانه برای تشویق کودک به رعایت نکات بهداشتی، همکاری و همگامی والدین در این امور است
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1714
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()